Jak wylać posadzkę betonową samemu

Posted on Czerwiec 17, 2008. Filed under: Posadzki betonowe | Tagi: , , , , |

Gdy budujemy dom dochodzimy do etapu wylania posadzki w mieszkaniu, piwnicy, pokoju, garażu. Kładziona tam podłoga powinna być praktyczna, bardzo wytrzymała, mieć równy poziom oraz posiadać łatwość naprawy.
Przy wylewaniu posadzki najmniej chodzi o estetykę dlatego możemy sami pokusić się o jej położenie. Jeśli natomiast nie mamy czasu lub chęci lepiej wynająć odpowiednią ekipę budowlaną.

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne wylanie posadzki – jastrychy – w domu możemy mieć pytań. Obawiamy się, że prace budowlane będą uciążliwe dla sąsiadów obok, trudno będzie załatwić piasek i cement potrzebne do budowy, a samo położenie posadzki okaże się dla nas za trudne i wymagające sporego wysiłku. Kłopotem może się okazać etap zakończenia robót, gdy efekt naszej pracy może okazać się nie satysfakcjonujący, a do tego musimy posprzątać śmieci i odpady powstałe przy budowie. W zaistniałej sytuacji należy rozważyć kupno gotowej posadzki cementowej – Optiroc 1000, którą można nabyć w każdej lepszej hurtowni budowlanej. Zastosowanie fabrycznie przygotowanej posadzki daje pewność co do jej wysokiej jakości, przyspiesza wykonanie prac, pomaga utrzymać porządek oraz usprawnia całość robót. Zaletą zaprawy Optiroc 1000 jest niska cena, co pozwala zmniejszyć koszt remontu bez obawy, że odbije się to na jakości posadzki.
Dobre planowanie
Przed przystąpieniem do pracy trzeba wszystko dokładnie zaplanować. Najważniejsze jest, aby obliczyć ilość zaprawy potrzebną do wykonania prac. W tym celu – przy pomocy jak długiej poziomicy – sprawdzamy poziom podłoża. Jeśli pomiary są ogólnie zadowalające, to wykonujemy minimalną grubość posadzki, czyli ok. 25 mm. Rozwiązanie to wymusza użycie 50 kg, czyli dwóch worów zaprawy Optiroc 1000 na metr kwadratowy podłogi. Jeżeli mamy w planach planujemy ułożenie podłogi ze spadkiem, to wtedy pomiary są bardziej złożone. Potrzebną ilość zaprawy obliczamy mnożąc średnią grubość posadzki  przez zużycie – 20 kg na każdy metr kwadratowy. Należy przy tym pamiętać, że projektowana warstwa musi mieć w najcieńszym miejscu co najmniej 25 mm grubości, a w najgrubszym miejscu najwyżej 60 mm oraz to, że woda spływa gdy spadek wysokości wynosi przynajmniej 1,5 cm na metr długości. Wyliczone zużycie zaprawy na metr kwadratowy pomnożymy przez powierzchnię posadzki betonowe. Prewencyjnie ilość potrzebnego materiału dobrze jest zwiększyć o około 5 %,  po to aby w trakcie prac nie okazało się, że brak nam zaprawy betonowej. Wykonanie posadzki wymaga dużego nakładu pracy, dlatego samemu powinno się planować prace o mniejszym zakresie. Spokojnie trzy osoby mogą wylać zaprawę na dużych powierzchniach. Przed rozpoczęciem prac posadzkarskich musimy przygotować także niezbędny sprzęt: wiertarkę z mieszadłem, pojemnik do wymieszania zaprawy lub betoniarkę, prowadnice, pojemnik do odmierzenia wody – prowadnice najlepiej jako proste, gładkich rurki – poziomicę, najlepiej dwumetrową do ściągania zaprawy, łopatę, pace do zacierania, folię do przykrycia  oraz rękawice ochronne.

Przygotowujemy podłoże
Przed rozpoczęciem zasadniczych robót podłoże należy dokładnie oczyścić, odkurzyć i zwilżyć wodą, starając się nie tworzyć kałuż na powierzchni. Bardzo chłonne podłoża trzeba zagruntować roztworem Optiroc ABS MD 16 Grunt. Dodatkowo większe ubytki w podłożu należy wcześniej uzupełnić. Następnym krokiem jest ustawienie prowadnic.
Należy to wykonać szczególnie starannie, gdyż ich górna płaszczyzna będzie wyznaczać wierzchnią warstwę posadzki, zatem wszystkie ewentualne nierówności przy montażu prowadnic odzwierciedlą się w wykonanej powierzchni. Rurki rozmieszczamy tak, aby ich rozstaw był o ok. pół metra mniejszy od długości łaty do ściągania zaprawy, a odległość od ścian nie przekraczała 25 cm. Prowadnice mocujemy na pryzmach zaprawy, rozłożonych co około 60 cm, kontrolując cały czas ich poziom przy użyciu poziomicy.
Prace powinny być wykonywane w kierunku wyjścia z pomieszczenia, aby łatwiej można było dostarczać zaprawę. Pamiętajmy, że temperatura w czasie wylewania podkładu powinna być powyżej 10 st.C, ale nie wyższa niż 30 st.C.

To nie jest takie trudne!
Kiedy prowadnice są przymocowane wystarczająco stabilne, przystępujemy do zasadniczej części prac. Pierwszym etapem jest przygotowanie naszej zaprawy. Aby to uczynić mieszamy suchą mieszankę z wodą w proporcjach zalecanych na opakowaniu.
Potem układamy ją z pewnym nadmiarem, zagęszczamy i ściągamy nadmiar łatą, robiąc zygzakowate ruchy. Jeżeli coś nam nie wyjdzie, nie należy się zbytnio przejmować. Możemy dorzucić trochę zaprawy i znowu zebrać jej nadmiar.
Zamiast po rurkach można również ściągać beton po pasach wykonanych z zaprawy. Wtedy należy odczekać trochę, aby masa związała i była na tyle ściągnięta, aby można było ciągać układaną mieszankę. Jeśli można już stąpać po wykonanej posadzce – ten etap można przyspieszyć używając płyt ze styropianu położonych na posadzce – obracając, ostrożnie wyciągamy rurki. Pozostałe wgłębienia uzupełniamy zaprawą. Następną czynnością, decydującą o końcowym wyglądzie naszej posadzki jest tzw. zacieranie jej powierzchni. Wykonuje się je ruchami kolistymi, odpowiednio mocno dociskając pacę do posadzki. W pierwszym etapie należy użyć pacy styropianowej lub drewnianej. Efekt zatarcia na gładko uzyskujemy przy pomocy pacy stalowej. Najlepsze rezultaty daje użycie zacieraczek mechanicznych, ale takie specjalistyczne urządzenia posiadają tyko firmy posadzkarskie – np. P.P.U.H. MARKO Poznań. Przy wykonaniu podkładu pod posadzkę zacieranie na gładko jest niepotrzebne. Jeżeli nie chcemy, aby na posadzce były nieregularne zygzakowate pęknięcia, które są spowodowane naturalnym skurczem zaprawy, w posadzce należy zrobić nacięcia. Cała powierzchnia dzielona jest na pola o powierzchni do 25 m2. Następnie nacina się posadzkę na 1/3 grubości. Należy wykonać to również w progach pomieszczeń. Po położeniu posadzki cementowe, co najmniej przez pierwszy tydzień powinna być odpowiednio traktowana. Jeżeli się nie będzie przestrzegać nasza podłoga będzie miała gorsze parametry – będzie się pyliła i miała skłonności do zarysowań. Dbanie o podłogę polega na utrzymywaniu  zaprawy w odpowiedniej wilgotności, co można osiągnąć poprzez częste nawilżanie. Dużo wygodniej jednak będzie przykryć powierzchnię szczelnie folią. Tak wykonana posadzka może mieć swoje właściwe parametry bardzo długo. Gdybyśmy jednak z czasem planowali szarą, cementową podłogę pokryć np. płytkami podłogowymi, wówczas nie można dopuścić do jej zabrudzenia np. olejami.

 

 


Reklamy

Liked it here?
Why not try sites on the blogroll...

%d blogerów lubi to: